S palačinkami si lze poradit na tisíc způsobů. Můžeme střídat náplně, mouky, velikosti, ale také barvy! Kakaové palačinky jsou zase něco jiného. Tmavé těsto v kombinaci s bílým tvarohem je super!
Palačinky se dají směle udělat jako celozrnné i bezlepkové. Ke kakaovému těstu se dobře hodí třeba jemně mletá pohanková mouka…
Palačinky někdy klasicky stočím, jindy takto přeložím … Na talíři to vypadá zajímavě :)
Co může být lepší ozdobou než ovoce. Volba padla na borůvky. Z českého lesa :)
Základ by byl, palačinku máme. A teď čím ji naplnit … Místo přeslazených ovocných či čokoládových pomazánek je výborný decentně ochucený tvaroh, ricotta, skyr nebo jejich kombinace. Skvělý kontrast nejen barev, ale i chutí :)
150 g hladké mouky ( já dávám celozrnnou jemně mletou špaldovou, může být i částečně pohanková)
1 lžíci kakaa
1 lžíci rozpuštěného másla do těsta
špetku soli
tuk na pečení palačinek ( např. máslo GHÍ)
Tvaroh jako náplň ( může být klasický BIO, dobré jsou ale i různé farmářské, pro odvážnější labužníky klidně ovčí varianta )
Postup
Vejce rozšlehám s mlékem a postupně zapracovávám mouku. Ideálně přes sítko prosátou.
Do těsta přidám špetku soli, rozpuštěné máslo, kakao, promíchám a doladím konzistenci. Těsto musí být tak akorát řídké, aby se lehce rozlilo po pánvi. Těsto je dobré nechat alespoň 15 minut odpočinout.
Nepřilnavou palačinkovou pánev rozpálím, mašlovačkou potřu tukem a naliju naběračku těsta. Palačinku po chvíli obrátím a opeču krátce i z druhé strany.
Pak už jen plním tvarohovou náplní. Tvarohovou náplň připravím vždy podle druhu tvarohu a jeho chuti. Tvarohy ve vaničce mívají smetanovější jemnou chuť, stačí je tedy doladit trochou javorového sirupu. Tradiční kyselejší tvarohy v alobalu zase kombinuji s ricottou nebo hustým jogurtem.
Korunu pak všemu nasadí hrstka čerstvého ovoce. Nejlepší je to, které zrovna roste, mně se teď hodily české borůvky z mrazáku, které byly nasbírané v lese 🙂