Také nemáte rádi, když listový špenát na talíři začne pouštět vodu a s přibývajícími minutami mění svoji podobu? Postup přípravy tohoto špenátu mi vyhovuje svojí jednoduchostí a jistým výsledkem. Nepotřebuji žádnou mouku, vejce, nemusím stát u plotny a míchat.
Když nemám po ruce tradiční smetanu, použiju rostlinnou. Čím více procent tuku má, tím lépe. Hodí se sojová, ovesná, mandlová. Kokosovou nedoporučuji pro její specifickou výraznou chuť.
Mražené “granule” listového špenátu dám do menšího hrnce a nechám na mírném stupni pod pokličkou povolit.
Když jsou listy rozmražené, dám pokličku pryč a špenát ochutím solí, pepřem a česnekem. Žádné podlévání! Naopak je třeba se vody ze špenátu zbavit. Teď ho tedy nechám jen mírně vařit, dokud se voda neodpaří.
Když už není v hrnci žádná voda a špenát by se mohl přichytávat, vliju k němu smetanu. Opět nechám několik minut bez pokličky “redukovat”. Výsledkem by měl být krémový špenát, který není třeba dohušťovat. Ještě lepšíh výsledku dosáhnu, když spolu se smetanou přidám 2 lžičky “Vegoše”. Hotovo!
Takto připravený špenát se hodí jako tradiční příloha k bramborám, bramborovým knedlíkům, ale také jako součást pestrých “vege” talířů.
Pokud máte více času a chcete špenátu dodat více struktury a chuti, použijte do základu cibuli. Jako první nakrájejte cibuli na drobno a nechte ji pozvolna zesklovatět. Pak přidejte mražený špenát a postupujte stejně jak je uvedeno v receptu.
Pro “bezpracné” ochucení a lehké dohuštění špenátu je perfektní Davídkovo směs Vegoš. Vegoš byl vymyšlen pro vegetariánské recepty a náramně si rozumí se zeleninou. Já jsem jeho uplatnění našla hlavně při přípravě špenátu a také cuketových, brokolicových a květákových placiček.
> ☝️Jako další špenátový recept doporučuji vyzkoušet tyto Špenátové palačinky s čerstvým sýrem a uzeným lososem.
Sdílet recept myšičky na: