Je tu další recept, ve kterém hlavní roli hrají fazole Adzuki. Mám je doma ve stálém repertoáru a naučila jsem se je pravidelně používat. Dobře se vaří a vyplatí se jich rovnou udělat více. V krabičce v lednici pár dní vydrží a máte hned po ruce skvělou ingredienci do pomazánek, rizot, karbanátků či různých eintopfů.
Ráda si z vařených Adzuki dělám i hladkou pastu, kterou pak mažu do tortill.
Důležitá je jedna věc. Myslet na Adzuki s předstihem a před samotným vařením je namočit. Mělo by stačit několik hodin, já je máčím nejraději přes noc. Hezky nabobtnají a rychleji pak změknou.
Ze všeho nejdříve si dostatečně dopředu namočte fazole. Alespoň na pár hodin nebo klidně přes noc.
Namočené nabobtnalé fazole slijte. V hrnci je znovu zalijte dostatečným množstvím vody a uvařte dle návodu do měkka. Jeden z postupů je vodu osolit už při vaření fazolí, aby měly lepší chuť.
V hrnci orestujte na přepuštěném másle nebo oleji na drobno nakrájenou cibuli až lehce zezlátne. Vlijte sekaná rajčata a zalijte trochou vývaru. Nechte 10 minut probublávat, rajčata pak budou mít intenzivnější chuť.
Přidejte na menší kostičky nakrájené batáty, česnek, sůl, pepř a zase dolijte trochou vývaru. Vařte do změknutí batátů asi 10 minut. Pod pokličkou.
Ke konci do hrnce přidejte uvařené fazole, dle potřeby zbytek vývaru, trochu kečupu na vyrovnání kyselosti rajčat a nechte pár minut společně na mírném stupni provařit. Směs by měla být hustá.
Dolaďte chuť jak vám vyhovuje, obohaťte směs voňavými bylinkami. Pro pikantní chuť můžete šmrncnout pálivým kořením. Hotovo!
Takto upravené fazole podávejte např. s opečenými chlebovými plackami nebo s bulgurem.
Jako alternativu k krájeným rajčatům můžete také použít “hladkou” variantu, a to rajčatovou passatu. Mně vyhovují tato pasírovaná rajčata Dennree. Na eshopu Countrylife kupuji od této bio německé značky krájená rajčata, kečup, džemy, rostlinné “mléko” a pro děti rýžové chlebíky s hořkou čokoládou a jablečné pyré.
Adzuki jsou malé fialové fazolky a jsou zajímavé především tím, že mají široké spektrum využití. Využijete je do více receptů, proto je efektivní jich rovnou uvařit více. Já jsem použila tyto adzuki v bio kvalitě. Když se naučíte pravidelně je zařazovat do jídelníčku, vyplatí se pak kupovat větší kilové balení. Uvařím si do měkka adzuki a část si odeberu pro tento recept. Zbylé uvařené fazolky pak používám do pomazánek, jako zdroj proteinu do salátů, perfektní jsou v rostlinných burgrech a své uplatnění mají také nasladko. Po rozmixování z nich ráda dělám vláčné fazolové brownies.
> ☝️Doporučuji vyzkoušet také tyto kuličky z fazolí adzuki pečené v troubě.
Sdílet recept myšičky na: