Jídlo je bezpracné, zelí se v hrnci dělá v podstatě samo. Stačí jen občas zkontrolovat, zda ho není potřeba podlít.
Uzené maso, které v tradiční variantě jídlu dodá šmrnc, lze vystřídat třeba sojovým “sýrem” tofu nebo produktem z vaječných bílků uzeným Šmakounem.
S konzumací sojových produktů by se to rozhodně nemělo přehánět. Občasné zařazení tofu, tempehu, případně dochucování miso pastou či tradiční fermentovanou sojovou omáčku může být v rámci pestrosti jídelníčku přínosné.
Budete potřebovat
- Bramborové noky (chlazené, domácí nebo také halušky)
- Uzené tofu (případně uzeného šmakouna nebo tempeh)
Na zelí
- Kysané zelí bez konzervantů
- Cibuli
- Syrovou bramboru
- Na dochucení sůl, přírodní cukr, drcený kmín
Postup
- Kysané zelí slijte a v případě dlouhých kusů párkrát překrojte, aby se s ním lépe pracovalo.
- Na olivovém oleji lehce orestujte cibuli, přidejte zelí a podlijte trochou vody. Dle chuti lze použít vodu ze zelí, záleží jakou kyselost preferujete. Ochuťte přírodním cukrem a drceným kmínem. Duste pod pokličkou do změknutí a dle potřeby přilévejte. Zhruba v polovině varu lze přidat na jemno nastrouhanou bramboru, která zelí zjemní a spojí. Zelí jsem dusila určitě hodinu, máme ho rádi hodně měkké.
- Na nepřilnavé pánvi na pár kapkách olivového oleje krátce orestujte na kostičky nakrájené uzené tofu, tempeh nebo uzeného šmakouna.
- Pak už jen smíchejte s uvařenými bramborovými noky a zelím.
TIPY
- Pokud plánujete tofu restovat, je dobré ho předem osušit papírovou utěrkou
- Kysané zelí lze koupit v mnoha podobách. Dejte přednost tradičnímu, bez zbytečných konzervantů.
- Ne pokaždé je čas dělat domácí bramborové noky. Když je kupuji, vybírám kvalitní, chlazené. Ty, které najdete mezi běžnými těstovinami většinou obsahují řadu zbytečných “éček”
- Na jemno nastrouhaná syrová brambora obsahující škrob je prastarý trik, jak jednoduše zahustit kdejakou omáčku nebo právě zelí.
Příprava kysaného zelí je jednoduchá, spíš jde o to zjistit, v jaké konzistenci a chuti vám vyhovuje. Někdo preferuje sladší a blátivější konzistenci, jiný si zase libuje v hodně kyselé chuti a obejde se bez zahušťování.