Ano, můžete koupit v obchodě kilový pytlík hranolků do trouby, stejně jsou ale předsmažené v bůhvíjakém oleji a chuti těch domácích se ani náhodou nevyrovnají. Domácí jsou prostě …domácí 🙂
Budete potřebovat
- Brambory (nejlépe typu C)
- Olivový olej (nebo jiný vhodný tuk)
- Pečicí papír
Postup
- Z větších brambor vykrájejte podobně tlusté hranolky. Nejlepší je brambor nakrájet na silné plátky a z každého plátku pak vykrojit 2-3 hranolky dle velikosti brambory.
- Vzniklé hranolky krátce povařte. Můžete je udělat i nad párou. Bude jim stačit bohatě 5 minut. Nesmí být syrové, ani moc uvařené, protože by se rozpadaly …
- Hranolky nechte okapat a oschnout.
- Plech či pekáček si vyložte pečícím papírem, ten lehce potřete olejem. Vyskládejte na něj hranolky, můžete je mašlovačkou ještě lehce zeshora potřít olejem, budou pak více křupavé.
- Pečte na 180 (horkovzduch) až 200 (elektrika) stupňů v předem vyhřáté troubě asi 30 minut dozlatova.
- Na závěr je pak osušte pomocí papírové utěrky. Já jsem je ani nesolila …
K hranolkám je vhodné dětem atraktivně nakrájet zeleninu. My jsme k hranolkám udělali ještě malé okurkové hranolky 🙂
Děti si hranolky mohou namáčet nejlépe do domácího kečupu. Pokud kečup kupujete, tak sledujte, aby byl bez konzervantů a zbytečných přísad. Vodítkem kvality kečupu je rovněž údaj, kolik gramů rajčat bylo potřeba na výrobu 100g kečupu. Běžně se prodávají kečupy s hodnotou 165g rajčat na 100g kečupu, lze sehnat i kečup, který obsahuje přes 300g rajčat na 100g kečupu (Otma). Určitě neuděláte chybu koupí kečupu kvality BIO, nevýhodou je však vyšší cena.
Hranolky je dobré také namáčet do smetanového dresingu vyrobeného z kysané smetany, můžete do něj nastrouhat najemno sýr a přidat oblíbené bylinky.
Všechny odkrojky a zbytky, které vznikly z vykrajování hranolků můžete využít na další jídla – do polévky, na bramborovou kaši, na bramborové placky apod. 🙂