Žádná ze surovin v této polévce se nevaří déle, než 15 minut, je tedy logické, že ji budete mít za chvíli na stole. S jejím každým dalším uvařením budete mít „v ruce“ její dochucení, které je u této polévky docela zásadní. Základ je celkem univerzální, můžete z ní tedy udělat jemnou, kyselou nebo naopak pikantní polévku. Já ji mám nejraději dochucenou kyselým umeoctem.
Budete potřebovat
- 1 kvalitní domácí klobásku (šunková nebo naopak pálivá pikantní, můžete nahradit i kvalitní uzeninou)
- 1 plechovku červených fazolí ve slaném nálevu
- cca 6 brambor nakrájených na kostičky
- 1-2 cibule
- 1 rostlinnou smetanu (použila jsem rostlinnou sojovou smetanu)
- 1 vrchovatou lžíci červené papriky (koření)
- 1 bujón bez glutamátu
- Trochu olivového oleje
- Na zahuštění – jáhlové vločky (mají ve větších supermarketech a zdravých výživách)
- Na ochucení – bobkový list, pár kuliček nového koření, trocha cukru, UMEocet k podávání
Postup
- Cibuli oloupejte, nakrájejte na kousky nebo proužky, brambory oškrábejte a nakrájejte na kostičky, klobásku na půlkolečka.
- Cibuli nechte zesklovatět na olivovém oleji. Přidejte červenou papriku, nechte ji krátce zpěnit, aby se paprika nespálila a nezhořkla.
- Přidejte brambory, klobásku, nové koření, bobkový list a zalijte vývarem.
- Těsně předtím, než budou brambory úplně měkké, polévku zahustěte a přidejte smetanu. Zahušťuji ji jáhlovými vločkami, které jsou hned provařené, protože jsou vlastně instantní.
- V tu samou chvíli přidejte červené fazole z konzervy.
- Dochuťte trochou cukru, když už se pak polévka nebude vařit, vylaďte ji do kysela UMEoctem (pokud nemáte, tak jiným octem).
Jen pozor na to, že UMEocet je už sám o sobě dost slaný, na rozdíl od klasického octa.
Zahušťování jáhlovými vločkami
Dřív, než je přidám jako zahušťovadlo do polévky, vyrobím z nich „kašičku“ tak, že cca 4 lžíce jáhlových vloček zaliju horkou vodou, nechám pár minut bobtnat, rozmixuji do hladka a vliju do polévky. Toto dělám, když nechci používat bílou mouku …
Rostlinná smetana – v čem je její výhoda?
Klasickou smetanu můžete čas od času nahradit rostlinnou smetanou. Je sice dražší, ale zase méně kalorická a stravitelnější. Je k sehnání ve větších supermarketech, drogerii DM nebo zdravých výživách. Ve většině případů máme v našich jídelníčcích živočišných tuků až až, tak proč organismu neodlehčit…
Dobrou chuť!