Asi před rokem jsem se rozhodla upéct celozrnný a super zdravý závin 🙂 Vše vypadalo skvěle do té doby, než jsem se pokusila závin přendat na plech. Závin se doslova rozpadl a roztrhal na malé kousky. Tím chci říct, že bez dobrého těsta se neobejdete 🙂 Zkoušela jsem tedy jinou recepturu. Cílem bylo vypracovat těsto, které bude celozrnné, ne příliš tučné, ale aby se s ním dobře pracovalo. A já ho mám! V této variantě je s makovou náplní a višněmi. Můžete ho samozřejmě udělat jen s makovou náplní nebo jako štrůdl.
Budete potřebovat
Na těsto
- 300 g celozrnné mouky
- 120 ml olivového oleje
- 100 ml vlažné vody
- 2 lžičky prášku do pečiva (ideálně bio z vinného kamene)
- špetku soli
Na makovou náplň
Postup
- Pokud jste vlastníkem domácí pekárny, vsypte všechny ingredience na těsto dovnitř a zapněte program „těsto“. Pekárna vše uhněte za vás a máte to bez práce 😉 Program těsto vypněte po 15 minutách. Bohatě to stačí. Pokud pekárnu nemáte, připravte si těsto ručně.
- Hotové těsto zabalte do folie a nechte odpočinout v lednici.
- Připravte si makovou náplň – do kastrůlku vsypte mák, přidejte cukr a mléko. Míchejte a vařte cca 3 minuty. Na závěr přidejte skořici. Nechte vychladnout.
- Z těsta vyválejte plát velikosti plechu na pečení. Takto vytvoříte jeden velký závin. Můžete z tohoto množství připravit rovněž dva menší záviny.
- Doprostřed těsta lžící rozetřete vychladlou makovou náplň a poklaďte vypeckovanými višněmi.
- Přes náplň přeložte jednu část těsta, pak druhou, ohrňte okraje a spoje potřete vodou, případně vejcem (není nutné).
- Závin položte na klasický plech vyložený pečicím papírem a pečte v předem vyhřáté troubě na 160° (horkovzdušná) nebo 180° (elektrická) cca 35 minut.
Zajímavost k receptu
I když si většina lidí myslí, že nejlepším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, není to pravda. Na prvním místě v obsahu vápníku je totiž mák, který ho obsahuje až dvanáctkrát více než mléko. U malých dětí si na mák ovšem dejte pozor. Mák je považovaný za alergen a v mnoha případech skutečně alergickou reakci vyvolává. Pokud se tedy rozhodnete mák dětem podat, postupujte klasicky jako u zavedení nové potraviny. Dejte dítěti kousek a sledujte případné reakce.
Autor: Kamila Metzová