Tento recept není ani tak o bábovce jako o cizrnové mouce. Cizrnovou jemně mletou mouku lze dnes běžně koupit. Jak název napovídá, cizrnová mouka se vyrábí z cizrny, která je pro svoji atraktivní chuť považována za jednu z nejoblíbenějších luštěnin.
Mouku z cizrny lze využít při pečení moučníků, je třeba vyzkoušet, jaký poměr bude vyhovující. Já nejčastěji volím variantu “půl na půl”, kdy v receptu polovinu běžné mouky nahradím cizrnovou. Není třeba se bát netradiční chuti, v tomto receptu je chuť “normální” bábovková.
Cizrnová mouka najde uplatnění dále při výrobě různých zeleninových placiček, lívanečků, ale také při zahušťování či výrobě polévkové zavářky.
Mouka z cizrny je bezlepková, má nízký glykemický index, obsahuje vlákninu, z mikronutrientů lze vyzdvihnout draslík a hořčík. Za zmínku ještě stojí, že cizrna do pokrmů přináší i nezanedbatelné množství bílkovin.
A teď už k bábovce… 🙂
Ingredience
1 hrnek = 250 ml
- 1 hrnek jemně mleté cizrnové mouky
- 1 hrnek jemně mleté špaldové mouky (nebo jiné dle preferencí)
- 1 hrnek mléka ( může být i rostlinné, např. mandlové)
- 3 střední nebo 2 velká vejce
- 3/4 hrnku řepkového oleje
- 3/4 hrnku sypkého sladidla dle preferencí ( já jsem dala kombinaci stévie, erythritolu a kokosového cukru)
- 1 BIO kypřící prášek do pečiva bez fosfátů
- 1 lžíci kakaového prášku
- 1 lžičku nastrouhané citronové kůry z čerstvého bio citrónu ( lze koupit i sušenou)
Postup
- Vyšlehám vejce se sladidlem do pěny. Přidám všechny ostatní ingredience kromě kakaa a smíchám ve středně husté těsto.
- 3/4 těsta vyliju do bábovkové formy. Do zbytku přidám kakao a vliju také do formy. Pomocí vidličky ve formě opatrně krouživými pohyby promíchám, aby vznikl “efekt” 🙂
- Peču jako klasickou bábovku na 175 stupňů asi 50 minut.
> Pokud vás cizrnová mouka zaujala a máte chuť vyzkoušet další recept, doporučuji tyto lívance s cizrnovou moukou. Na víkendovou snídani jsou jako dělané.
Ať se vám bábovka povede! 🙂