Já osobně vnímám velký rozdíl mezi rajskou a rajčatovou polévkou. Pod rajskou si představím polévku ze školní jídelny s nějakými těmi hvězdičkami či písmenky, kterou jsem z duše nesnášela 🙂 Rajčatová polévka je pak pro mě neodmyslitelnou součástí středomořské kuchyně, základem každé italské restaurace, která chutná zcela odlišně, pro mě rozhodně lépe.
Budete potřebovat
(4 porce)
- 2 plechovky kvalitních rajčat (např. celá loupaná rajčata)
- 1 cibuli
- Olivový olej
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíci libovolné jemně mleté mouky (můžete i vynechat a udělat čistě zeleninovou)
- 750 ml vody
- 1 kostičku nebo lžičku přírodního zeleninového bujónu (bez glutamátu, nejlépe BIO)
- 1 – 2 lžíce cukru
- Ocet (nejlépe tmavý balzamikový)
- Několik lístků čerstvé bazalky (její chuť je jedinečná, i bez ní je ale výsledek dobrý)
- K podávání čerstvý mletý pepř (pro dospělé 🙂
Postup
- Nakrájenou cibuli nechte zesklovaťet na olivovém oleji.
- Přidejte jeden stroužek česneku nakrájeného třeba na plátky a krátce orestujte. Pozor, aby nezhnědl.
- Zaprašte trochou jemně mleté mouky, max. tak 1 lžící, míchejte a nechte chvíli opražit. Tento krok můžete vynechat, mně se ale osvědčil proto, že ta trocha mouky ta rajčata dohromady pěkně spojí.
- Pak už jen přidejte rajčata ze dvou plechovek a cca 750 ml vody. Používám rajčata, která jsou v plechovce, celá loupaná, nijak je nekrajím …
- Teď polévku dochuťte. Přidejte trochu přírodního bujonu, 1-2 lžíce cukru a ocet pro doladění chuti – nejlépe balzamikový, který se přidává až na konec. Jelikož mi chutná více ta sladko-kyselá varianta polévky, dávám spíše ty 2 lžíce cukru. To si pak sami vychytáte 🙂
- Povařte 5 minut, přidejte čerstvou bazalku a rozmixujte tyčovým mixérem do hladka
Tuto polévku dochuťte úměrně tomu, zda ji děláte pro sebe nebo pro děti. Manželovi a mně ji na talíři dochutím ještě více balzamikovým octem a čerstvě mletým pepřem.
TIPY
- Chuť polévky bude záviset na kvalitě použitých rajčat. Od plechovky za 9,50 nemůžete čekat zázraky.
- V některých restauracích do polévky přidávají natrhané kousky mozarelly, mně ale mozarella více chutnala zapečená na bagetce či bílém chlebu.
- Balsamikový ocet je zdravou vyhlášenou specialitou v Itálii, nikdy ho ale nevařte. Používá se především ve studené kuchyni, v teplé až na závěr přípravy pokrmu.
Doufám, že s touto polévkou uspějete i u vás doma a doufám, že na mém seznamu bude čím dál více zdravých receptů hotových do 10 minut 🙂