Koprovou omáčku už jsem dělala tolikrát! Doma chutnala, a tak byla příležitost testovat i její různé verze.
Rukama mi tedy prošla koprovka s rostlinnou smetanou, koprovka zcela bez mouky zahuštěná jen zeleninou, tradiční koprovka, ale také různé netradiční varianty s alternativními moukami.
Zde je potřeba projít vlastní zkušeností. Zatímco u některých mouk lze zahuštění odhadnout hned při uvaření, některé mouky mají tendence později zatuhnout. To z koprovky může vytvořit hroudu, ve které stojí lžíce. A o to nikdo nestojí.
Ať už dělám koprovku tak nebo tak, vždy se snažím, aby byla smetanová a příjemně krémová.
Níže je přesná receptura na omáčku, kterou jsem dělala pro dceru do školy na oběd. Tato varianta je extra smetanová a bezlepková. Dětem takto chutná nejvíc.
Obvykle ke koprové omáčce uvařím vejce na tvrdo a malé brambory na loupačku. Teď jsem pro změnu zkusila šťouchané brambory. Inspirovala jsem se u staročeského receptu, kdy se koprová omáčka servírovala s plátkem hovězího a bramborami rozšťouchanými s cibulkou a uvařenou pohankou. 🙂
V tomto receptu chci vyzdvihnout 1 ingredienci – RÝŽOVOU MOUKU. Rýžovou mouku lze koupit ve formě hladké mouky, polohrubé, ale i ve formě krupice. Omáčku zahušťuji hladkou rýžovou moukou. Hlavní důvod je její světlá barva a neutrální chuť. Obojí hraje do karet “obvyklé” chuti.🙂
☝️A co se zbylým koprem ve skleničce? Doporučuji vyzkoušet také tuto babiččinu hustou kulajdu.🙂
Sdílet recept myšičky na: