Domácí pekárna, kterou jsem měla snad 15 let “odešla” a já jsem stála před rozhodnutím, zda ji znova pořídit či nepořídit. A jelikož každý spotřebič zabírá místo na pracovní desce, rozhodla jsem se zkusit to bez ní. Pár pokusů a nevyhovovalo to. Práce navíc a výsledek nic moc.
Domácí pekárna tedy opět zabírá místo na lince, ale jsem za ni ráda. Mohu si během minutky zadělat na chleba podle svých představ. Pekárna vše umíchá, nakyne, upeče, dopeče 🙂
A když už ji doma mám, využívám ještě program “těsto”, když dělám třeba těsto na pizzu.
Nádobu z pekárny si položím na digitální váhu a odměřím ingredience. Nejdříve dám vodu a olej, pak všechny suché ingredience.
Zapnu program “celozrnný chléb” a zvolím “světlou kůrku”
Jakmile se těsto propojí, zkontroluji situaci v nádobě. Kdyby se mi těsto zdálo moc mazlavé, přidám lžíci mouky. Těsto musí být celkem tuhé, aby se chleba choval ukázněně 🙂
Chleba je potřeba několikrát upéct a na základě vlastního pozorování a zkušenosti s konkrétní domácí pekárnou vyhodnotit, co a jak vylepšit.
Kdyby byl chleba díky zvolené mouce až příliš “hutný” a celozrnný, lze část mouky nahradit za nějakou jemnější hladkou, třeba špaldovou typ 630.
Časem se přesná konzistence těsta dostane do oka, pro začátek je ale důležité odměřovat přesně na gramy a mililitry. Ze zkušenosti doporučuji neměnit obě hodnoty. Je dobré jednu nechat stejnou, třeba 620 g mouky a pak jen ladit množství vody.
Kdyby chleba příliš vyběhl a pak se zase hodně propadl, těsto bylo řídké.
Do tohoto základního receptu lze pak dle chuti přidávat další jiné ingredience. Pro jinou chuť třeba kmín, pro vláčnost nastrouhanou mrkev, pro zajímavou strukturu konopné semínko či ořechy.
Špaldovou mouku lze také nakombinovat s nějakou bezlepkovou, mně chutnalo zapojit třeba pohankovou jemně mletou nebo čirokovou.
A jelikož je to chleba a ten si stejně dělá co chce, je třeba mít nadhled a respektovat, že bude pokaždé možná trošku jiný … Mně to nevadí a tomu chlebu také ne, takže v pořádku 🙂
Sdílet recept myšičky na: