S černou čočkou jsem se poprvé seznámila na kuchařském kurzu, který vedl šéfkuchař Dalibor Navrátil. Od té doby ji kupuji pravidelně a používám do salátů, polévek, jako zajímavou přílohu, nebo s ní naložím ve stylu indické kuchyně.
Černá čočka stojí za pozornost díky vysokému obsahu vlákniny, bílkovin a antioxidantů, které jsou obsaženy v její typické černé barvě.🙂 Jídlo, na kterém není co zkazit. Ingredience uvaříte do měkka a pak už jen doladíte chuť a konzistenci podle toho, jak zrovna potřebujete.
Když podobná luštěninová jídla dělám i pro děti, tak nejdříve uvařím **jemnější variantu a ochutím třeba nepálivým kari kořením. Sobě pak odeberu vedle a krémovou čočku si vytuním o římský kmín a chilli.
Pro jistotu zmíním kokosové mléko. Nemám na mysli kokosový nápoj v litrovém balení, který obsahuje převážně vodu. Kokosovým mlékem mám na mysli kokosové mléko určené na vaření. Prodává se buď v plechovce nebo v tetra paku v menších či větších baleních. Já mám ráda značku Aroy-D.
Ingredience
- 250 g suché černé čočky (nazývá se také Beluga)
- 1 velká nebo 2 menší cibule
- 2 střední mrkve
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce kvalitní rajčatové pasty nebo protlaku (případně nasekaná rajčata)
- malý kousek čerstvého zázvoru (asi 3cm)
- 1 střední batát (po nakrájení je to asi 1 miska)
- Další zelenina dle chuti (Dala jsem růžičky brokolice, hodí se i čerstvý špenát nebo mangold)
- asi 500 ml zeleninového vývaru
- 1 balení kokosového mléka (buď plechovka nebo krabička)
- Přepuštěné máslo Ghí na orestování cibule a mrkve
- Kari koření bez soli a glutamanu (Já jsem použila toto Kari Asia
- Sůl a pepř dle chuti
- 1 lžička kurkumy, na doladění chuti se hodí i římský kmín a mletý koriandr
- Šťáva z půlky citrónu
- Zelené bylinky na ozdobu, ideálně čerstvý koriandr
Pokud si chcete udělat čočku pikantnější, zvolte jen jiný druh kari koření. Kari thajského typu je většinou pálivější.🙂 Já používám toto koření bez soli a glutamanu kari thajsko.👍
Postup
- Ze všeho nejdříve si namočím černou čočku. Není třeba ji namáčet dramaticky dlouho, i hodinka pomůže…
- Na oleji nebo másle Ghí orestuji lehce do zlatova cibuli, v průběhu restování k ní přidám menší kostičky mrkve a také je orestuji, až chytnou barvu. Přidám na drobno posekaný zázvor, česnek a krátce zarestuji.
- Přidám slitou čočku. A okořením kvalitním kari kořením. Přidám rajčatovou pastu a zaliju částí vývaru. Asi 1 hrnkem. Vliju kokosové mléko a nechám pod pokličkou pozvolna vařit asi 25 minut.
- Mezitím si oloupu a nakrájím batát na menší kostičky. Pokud chci přidat ještě nějakou další zeleninu, dávám ji v tuto chvíli nebo až ke konci. Podle toho, jak je rychle měkká. Třeba fazolové lusky dávám hned s batáty, růžičky brokolice o chvíli později, listy špenátu bych dala úplně nakonec…Teď jsem dala růžičky brokolice. Přidám zbytek vývaru a vařím do změknutí batátů asi 15 minut. V průběhu varu chuť doladím ještě kurkumou, mletým římským kmínem a mletým koriandrem. Podle situace případně zředím ještě trochou kokosového mléka nebo vývaru.
- Když má jídlo kompaktní konzistenci a čočka je akorát měkká, tak odeberu 1 naběračku obsahu a rozmixuji ji do hladka a vrátím do pánve. Takto si zajistím hodně krémovou konzistenci, což mi vyhovuje. Tento krok lze vynechat. Na závěr chuť ještě doladím citronovou šťávou a zelenými bylinkami, nejlépe čerstvým koriandrem. Hotovo!
K této pikantní krémové čočce ráda podávám buď basmati rýži nebo opečené chlebové placky typu naan.
> ☝️Jako další skvělý recept se zdravou luštěninou doporučuji vyzkoušet tento dhal z fazolí adzuki s vejcem.🙂
Ať se vám recepty povedou!🙂