Tato verze cizrnové polévky je hodně sytá. Smetanové polévky obecně jsou vydatné. Přesto ji můžete pár kroky trochu odlehčit a udělat o něco zdravější. Nepoužijte k zahuštění žádnou mouku, vyberte kvalitní uzeninu (nepřežeňte to s množstvím) a jako smetanu použijte místo 30% smetany tu zakysanou nebo nějakou rostlinnou verzi.
Díky kombinaci smetany a papriky polévka chutí připomíná známou „frankfurtskou“, tato je ale hodnotnější o zdravou luštěninu cizrnu.
Pokud máte cizrnu rádi, můžete také zkusit [hladkou cizrnovou polévku](http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/cizrnova-polevka-s-chlebovymi-krutony “hladkou cizrnovou polévku”) nebo [cizrnový guláš](http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/cizrnovy-gulas “cizrnový guláš”)
Cizrny vždy uvařím rovnou celý pytlík (500g) a pak už je připravená k rychlému použití. Část dáte do polévky a část si můžete nechat na druhý den třeba do těstovin nebo udělat karbanátky. Uvařenou cizrnu je možné i zamrazit a v případě potřeby trochu odebrat třeba do zeleninové polévky nebo bramboračky.
Uzeninám je samozřejmě nejlepší se vyhýbat, když ji ale chcete občas do nějakého receptu použít, je dobré zaměřit se na kvalitu toho, co kupujeme. I mezi uzeninami existují obrovské rozdíly. Čím méně aditiv a čím více masa v uzenině, tím lépe. Stačí se začíst do složení. Také jde o celkové množství uzeniny. Když pro samou uzeninu nepůjde v polévce vidět cizrna, tak je to špatně. Pár kousků na „ovonění“ ale jídlu dodá šmrnc.
A když máte v polévce takové dvě skvěle zahušťovací suroviny, jako jsou brambory a cizrna, tak opravdu není nutné přidávat mouku.
Sdílet recept myšičky na: