varilamysicka.cz

Zapečené smetanové brambory s tofu a hráškem

Variace zapečených brambor, kdy místo „tradičních“ kostiček uzeniny použijeme ochucené tofu jako zdroj bílkovin. Pořádná porce do zlatova orestované cibulky zajistí výraznou chuť, smetana zase vláčnost a lehkou krémovost. Toto jídlo se skvěle hodí i jako oběd s sebou do krabičky.

Zapečené brambory recept

 Ingredience na střední pekáček

  • 1 kg brambor uvařených ve slupce
  • 1 balení ochuceného tofu - např. marinované nebo uzené
  • 200 g mraženého hrášku
  • 2 velké cibule
  • 1 balení vysokoprocentní smetany (200 až 250 ml, 33 %)
  • Tuk na vymazání pekáče a orestování cibule - doporučuji přepuštěné máslo Ghí
  • Na dochucení sůl, pepř a zelené bylinky nebo oblíbená směs koření - já dávám např. Brambůrek nebo Arménskou adžiku

 Postup

  1. Ideálně den předem si uvařím brambory ve slupce. Brambory pak oloupu, nakrájím na malé kostičky, nebo je protlačím skrz mřížku jako na bramborový salát. Malé kousky brambor v míse důkladně promíchám s kořením.

  2. Cibuli nakrájím na kostičky a orestuji pozvolna do zlatova na přepuštěném másle Ghí. Ke konci přidám tofu nakrájené na kostičky a společně krátce promíchám.

  3. Ve větší míse smíchám dohromady brambory, cibuli s tofu, dle potřeby ještě trochu osolím. Vmíchám povolený hrášek a důkladně propojím.

  4. Směs dám do vymaštěného pekáče střední velikosti tak, aby brambory nebyly v příliš vysoké vrstvě. Lepší je vrstva jen pár centimetrů. Zaliju rovnoměrně tučnější smetanou a zapeču v troubě do zlatova bez poklopu. Peču asi na 180 stupňů 30 až 35 minut. Hotovo!

TIP č. 1

Osvědčilo se mi brambory ve slupce připravovat nad párou. Mám skleněný parní nástavec, který nasadím na hrnec a pára se o vše postará. Brambory si díky tomuto postupu zachovají více živin.

 TIP č. 2

Pokud chci, aby bylo jídlo více zeleninové, přidám k hrášku ještě malé kousky brokolice. Tu je třeba předem krátce tepelně upravit. Ideálně nad párou. Zůstane tak hezky zelená. Jindy zase jednu cibuli nahradím pórkem, který je v jídle také vynikající.

> ☝️Další nápad na jídlo s bramborami a tofu? Vyzkoušejte tyto Zapečené brambory s brokolicí, tofu a zapékací omáčkou.🙂

Vyzkoušeli jste recept?
Dejte mi o tom vědět! 🙂 Pošlete mi fotku nebo mě označte ve Stories @kamila.a.jidlo.
Vždy mě baví vidět, jak to dopadlo u vás doma 💜

Další inspirace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Novinky od Kamily do mailu

    Souhlas*

    Vařila Myšička

    Tento web vám pomůže mít zmáknuté jídlo od snídaně po večeři. V každém receptu a článku najdete vychytávky a moje tipy z praxe. Naučím vás chytře pracovat se základními surovinami.
    Inspirujte se, jak jíst lépe…

    Sledujte mě

    instagram kamila a jidlo
    2026 vařilamyšička.cz ®