Od známého kuchaře jsem dostala tip, jak udělat květákový mozeček co nejlepší. Samozřejmostí je pozvolna orestovaná cibule, dostatečné ochucení samotného květáku a přidání několika lžic smetany do vajec. A funguje to.🙂
Květák rozeberu na menší růžičky a povařím je v menším množství osolené a kořením ochucené vody. Růžičky musí být měkké, ale stále pevné, tzv. na skus. Květák nechám vychladnout a pak ještě rozkrájím či posekám na prkýnku podle toho, jak hrubou strukturu chci. Nám doma vyhovují menší kousky.
Ve větší pánvi orestuji lehce do zlatova na jemno nakrájenou cibuli. To zajistí výraznější chuť jídla. Přidám “oschlé” kousky květáku a ještě společně restuji, aby se i květák spolu s cibulí lehce opekl.
Mezitím si připravím vaječnou směs. V míse rozšlehám vejce a zjemním je trochou smetany, aby zůstala vláčná. Stačí několik lžic. Ochutím solí, pepřem.
Pánev z květákem stáhnu na mírnější stupeň, vliju vejce a míchám, dokud vejce neztuhnou. Vejce se nesmí přesušit. Mozeček musí být vláčný…Hotovo!
Zdobím pažitkou a jako přílohu dávám uvařené brambory ve slupce omaštěné máslem.
Když si do různých receptů potřebuji předvařit květák, obvykle využívám páru. V tomto případě však květák přeci jen povařím v malém množství osolené vody a přidám koření, aby dostatečně nasál chuť a nebyl mdlý.
V základním receptu květáku dodá chuť orestovaná cibule, sůl a pepř. Klasika. To ovšem nemusí být konečná. Zkuste dát mozečku další neotřelý rozměr díky bylinkám a koření. Mně ke květáku nejlépe sedí koření Vegoš, které bylo vytvořeno Davídkem přímo pro vegetariánská jídla. Já s ním ochucuji i různé placičky či “vege burgery”. Brokolicové, cuketové, cizrnové, tofu-špenátové… prostě bezmasé.🙂
> ☝️ Do jakého receptu ještě využít vejce? Doporučuji vyzkoušet tento vajíčkový salát s rajčaty a zakysanou smetanou.
Sdílet recept
Ať už Vám neunikne ani jeden recept a tip: